22. 2. 2022 Vaření

Plánování jídla

Věřím, že pokud jste ještě před dvěma lety nevařili doma, za poslední dva roky jste s tím začali. A pak určitě znáte pocit - panebože, co mám dneska zase vařit?

Mě osobně už velmi dlouho deptal pocit, že nevím, co vařit. Že mi docházejí nápady, že vařím pořád dokolečka to samé a že ani nevím, co mám nakoupit. A pak jsem objevila plánování jídla.

Sepsala jsem si všechna jídla, která umím uvařit. Z toho jsem vyřadila jídla, která jsou složitá na přípravu, a hledala především jídla, která se dají uvařit do zásoby. Vyšel mi z toho určitý počet receptů, které jsem začala vařit pravidelně.

Každý týden si vyčlením deset minut, projdu zásoby v mrazáku a ve spíži a zjistím, co mám k dispozici. Potom jako správná hospodyňka projdu slevový leták místního supermarketu (máme tu pořádně jen jeden a leták je navíc online) a podívám se, co nabízejí tento týden ve slevě. Na základě toho naplánuji, co budu ten týden vařit.

Vařte věci, které znáte

Protože už vařím roky, a myslím, že jsem celkem zdatná kuchařka, občas vyzkouším nový recept a když se zadaří, přidám ho do sbírky receptů, které točím dokola. Snažím se, abych se neopakovala příliš často, ale naopak se nevyhýbám tomu, abychom jedli dva dny po sobě to stejné. Vařím vždy plný hrnec a obvykle je toho dost na dva až tři dny. Poté, co dovařím, rozdělím porce do talířů a zbytek do misek. Jednu dám do lednice na další den a druhou označím a dám do mrazáku.

Chystejte si je dopředu

V týdnu vařívám věci, kterých se dá uvařit hodně naráz, ideálně v jednom hrnci, o víkendu pak věci, u kterých můžu strávit více času, pokud ho chci strávit vařením.

Někteří lidé si dokonce předchystávají jídlo na celý týden dopředu. To je vyšší level, tam jsem se ještě nedostala (nebo jsem aspoň nepřišla na to, jak si nachystat dopředu vše). Já minimálně dělám to, že když peču kuře, které budeme ten den jíst, tak s ním upeču ještě jedno a to poté naporcuji a maso natrhám a rozdělím do sáčků a do mrazáku. Nebo například koupím celé kuře, to si naporcuji a zamrazím.

Do začátku vám určitě bude stačit nějakých 15 základních receptů, které vám při správném plánování vydrží na měsíc.

Pravděpodobně o tomto tématu vzniknou další články, kde probereme další detaily, ale věřím, že teď máte alespoň základní představu o tom, jak začít. A pokud potřebujete inspiraci, máte tu k dispozici základní plán a seznam několika hlavních jídel, která můžete vymazat a nahradit vlastními.

Stáhnout jídelní plán