19. 4. 2022 | Pořádek v domácnosti |
Dnes bych se s vámi chtěla podělit o tip, jak udržet domov čistý a uklizený do hloubky, ne jen na povrchu. Nebudeme se bavit o mytí nádobí a záchodu nebo luxování. To jsou věci, které děláme tak nějak průběžně. Budeme se bavit o skrytých zákoutích, do kterých se bojíme sáhnout. A když se zadaří, úplně odbouráme nutnost jarních nebo předvánočních úklidů!
Zóny si doma definujete vy. Moje původní inspirace pochází od FlyLady, kde existuje pět zón:
Každý máme ale svůj domov uspořádaný jinak, proto si své zóny a jejich počet uzpůsobte svým potřebám. U nás máme co místnost, to zóna.
Když si domov rozdělíme na zóny, je fajn sepsat si, co v každé zóně potřebujeme udělat. Tady přichází na řadu tužka a papír. Neděste se, je to opravdu velký pomocník, protože když si to napíšeme jednou, tak už na to nemusíme nikdy dál myslet. Uvedu příklad:
V koupelně myju vanu a umyvadlo každý den. Pro hloubkový úklid musím: umýt kachličky a trubky, umýt umyvadlo zvenku, umýt skříňku pod umyvadlem (zvenku i zevnitř), umýt skříňku nad umyvadlem (zvenku, zevnitř i shora), otřít zářič, umýt okno, otřít dveře, otřít světlo a vypínač. Všechny tyto úkony mám sepsané pod sebou a kdykoliv některý z nich provedu, odškrtnu si ho.
Podle FlyLady bychom se měli v průběhu jednoho měsíce věnovat všem zónám. Princip je takový, že nemáme stihnout všechno všude, ale aspoň něco. Každý den bychom si tak měli nastavit minutku na 15 minut a v dané zóně se věnovat úkonům, které máme v seznamu. Pokud jich stihneme za 15 minut víc, super. Pokud jen jeden, nic se neděje.
V týdnu máme sedm dní, takže bychom v dané zóně meli stihnout za týden alespoň sedm úkonů. V průběhu měsíce poté vystřídáme všechny zóny a až se vrátíme po měsíci do této zóny, pokračujeme v seznamu s úkony, které jsme minulý měsíc nestihli. Po několika návratech do zóny jsme už odškrtli všechny úkony a vracíme se na začátek.
Krásou tohoto systému je, že po počáteční námaze, kdy utíráme nánosy, se vracíme po několika týdnech a už jen setřeme lehkou vrstvu prachu. Úkony se zjednodušují a stihneme toho více. A už se nemusíme bát sáhnout do nějakého rohu, protože víme, že je všude relativně čisto.
Nevýhodou FlyLady je, že v každém měsíci máme pouze čtyři celé týdny a kousíček na začátku nebo na konci měsíce. Proto nám na některé zóny nezbývá moc času.
Jde vlastně o stejný systém s tím, že si zóny rozvrhneme do pěti týdnů a neřešíme jednotlivé měsíce. Každé zóně tak věnujeme sedm dní.
A pak jsem tu já, která ráda přeskakuje ze zóny do zóny. Proto jsem si sepsala všechny úkony ve všech místnostech. Fajn je si nastavit tu minutku na 15 minut, protože vím, že za tu dobu toho stihnu poměrně hodně, i když se to nezdá (a se seznamem nemusím přemýšlet, co bych ještě mohla udělat, prostě jedu).
V seznamu si postupně odškrtávám a až dojedu na konec, začnu znovu. Ono to sice vypadá, že to není potřeba, vždyť jsem ty okna umyla před pár týdny. Ale přesně takhle se to začne zase hromadit a pak přijde prosinec a my začneme blbnout s předvánočním úklidem a stresovat se. Není to potřeba. Každý den si nastavme minutku na 15 minut a odškrtněme si pár políček v seznamu.
Ještě bych doplnila, že těchto 15 minut denně (ať už v rámci FlyLady nebo jakkoliv se rozhodnete) se dá zezačátku věnovat vyklízení, pokud je to něco, co si myslíte, že potřebujete udělat. A až pak začít s hloubkovým úklidem. Čím méně věcí budete muset uklízet, tím kratší dobu tím strávíte :-)
Stáhnout seznam pro zónový úklid