30. 3. 2022 Pořádek v domácnosti

Udržitelná domácnost

Nedávno se někdo na Facebooku ptal, jak se vlastně doma chováme ekologicky. Zamyslela jsem se a sepsala, jakou troškou do mlýna přispíváme. Nejsme superekologická domácnost, ale snaha je.

Když se malá narodila, rozhodli jsme se, že ji budeme vést k ekologickému nebo alespoň neplýtvavému životu. A protože nejlépe je jít příkladem, začala jsem pečlivě třídit odpad. Navíc s přestěhováním na vesnici přišlo to, že jsme tři na jednu menší popelnici, která se vyváží jednou za dva týdny. Snaha nepřeplnit ji se tedy ještě zintenzivnila.

Třídění

Takže jasně, plasty a nápojové kartony zvlášť, papír zvlášť, sklo zvlášť, kovy zvlášť. Pokud už náhodou vznikne v pánvi větší množství oleje (řízky dělám jednou za čas), tak ho sliju do velké plastové lahve od sirupu (dnes jsem se dozvěděla, že to mám navíc dělat přes sítko), kterou pak můžu odvézt do sběrného dvora. Máme výhodu, že máme zahradu, takže veškeré odřezky rostlinného původu jdou na kompost. Co mě ale neskutečně štve, je množství plastu, které produkujeme. Plast musíme vynášet mnohem mnohem častěji než jakýkoliv jiný typ (nesměsného) odpadu.

Plasty

Abych nemusela tolik plastu vyhazovat/třídit, musela jsem zamezit přísunu plastu domů. Prvním krokem bylo přestat kupovat balené uzeniny, sýry a maso. Nechám si vše navážit a donesu domů v papíru.

Líbilo by se mi, kdybychom někde v okolí měli bezobalový obchod. Chodila bych si tam pro těstoviny a mouku. A třeba pro další věci, které nemusím kupovat v plastovém obalu. Ale jak jsem pochopila, společnost na to zatím není nachystaná a tento typ obchodů je zatím spíše ve ztrátě. Nejbližší takový obchod mám stejně asi 40 km od domu a to se nevyplatí ani ekologicky, ani finančně. Gel na praní prádla si stáčím do přinesené lahve v drogerii, která je taky daleko, ale občas tam mám cestu.

Mám dvě síťovky (které poberou neskutečné množství a hmotnost věcí) a dvě skládací tašky. Když jedu na nákup, beru je s sebou. Když jedu jen tak někam, mám jednu skládací tašku vždy v kabelce pro případ nečekaného nákupu.

Velká balení

Snažím se kupovat věci, které běžně využíváme, ve větším balení. Od toaletního papíru přes jar na nádobí po vejce. Kromě toho, že se na to obvykle spotřebuje celkově méně obalových materiálů, často na tom ještě ušetřím pár korun.

Čisticí prostředky

Vyrábím si většinu čisticích prostředků do domácnosti sama. Na většinu z nich mi stačí jar na nádobí a/nebo ocet, voda a nějaký esenciální olej. Koupila jsem si desetilitrové balení bílého octa a používám ho jak do čisticích prostředků, tak místo aviváže. K tomu mám doma velké balení jedlé sody, která má také široké využití, a peroxidu vodíku. To mě pobavilo, že když jsem ho v drogerii kupovala, vzali si ode mě občanku, že jako abych z toho nechtěla dělat výbušniny.

Domácí čisticí prostředky stojí pár korun a fungují víceméně stejně dobře jako kupované. Můžete si vybrat i vlastní vůni (až teda na ten ocet, ale na ten se dá zvyknout a rychle vyprchá).

Ne vše musí být nové

Facebook Marketplace se pro mě po přestěhování stal nejlepším přítelem. Kdybychom měli vybavit dům vším novým, tak si musíme vzít novou hypotéku. A v rámci vztahu k přírodě bychom asi měli také černé svědomí. Podařilo se nám ale většinu věcí koupit z druhé ruky. Od hraček, přes nábytek až po manželovu oblíbenou kytaru. Jo a hlavně oblečení na dceru. Nových kousků má opravdu jen pár, především boty, ale drtivá většina je po někom.

Oblečení

Dceřino oblečení jsem již zmínila, ale ráda bych se zastavila u oblečení obecně. Oděvní průmysl je velkým znečišťovatelem životního prostředí. Proto je fajn najít si svůj vlastní styl a mít doma jen své nejoblíbenější kousky. Nemusí být nové, i v sekáčích najdete spoustu zajímavých věcí. Já jsem upustila od hromadného nakupování všeho možného oblečení z několika různých důvodů a mám doma jen oblečení, které mi je a ve kterém se cítím dobře. Až si půjdu koupit nový kus oblečení, bude to proto, že předchozí dosloužil.

Různé

Máme kovová brčka, nepoužíváme plastové talíře ani příbory, nekupujeme balenou vodu ani jiné balené nápoje (výjimku tvoří sirup, který kupujeme ve velkém balení jednou za čas, a jednou za sto let koupíme k nějaké výjimečné příležitosti třeba kolu nebo vineu). Pro pečivo, ovoce a zeleninu chodím s látkovým sáčkem.

Máme Otoč Kelímky na kávu a NickNack kelímky, které vozíme s sebou na výlety, kde čekáme, že bychom si mohli chtít dát kávu nebo studený nápoj s sebou.

Mám v plánu koupit látkové ubrousky, ale ještě jsem nenašla takové, které by mě zaujaly. Na úklid nepoužívám papírové utěrky, ale mikrovláknové hadříky.

Obecně mám tendenci se vyhýbat věcem na jedno použití, na druhou stranu máme od všeho jen tolik, kolik využijeme.

Nákupy

Jedna věc, kterou jsme všichni slyšeli už milionkrát, ale "v zápalu boje" ji prostě neposloucháme - je mnohem lepší koupit si kvalitnější věc, která vydrží déle, než levný krám, který se rychle opotřebuje nebo zničí a budeme muset brzy kupovat další.

Ano, já vím. Když na to prostě nemám, tak na to prostě nemám. Jde ale o situace, kdy můžu třeba vydržet ještě s tou původní opotřebovanou věcí a našetřit si na novou, kvalitnější, která mi déle vydrží. Třeba boty. Kolik máte doma párů bot? A všechny je nosíte? Kolik páru bot jste na sobě reálně neměli už několik let, protože se vám vlastně ani tolik nelíbí nebo jsou fakt nepohodlné nebo se po pár použitích rozpadly? A kolik jste za ně dohromady utratili peněz? Nebylo by lepší zvážit, jaký typ bot opravdu rádi nosíte, a našetřit na takové, které se vám budou líbit, budou pohodlné a vydrží? Já jsem takto šetřila na zimní boty. Nestály pětistovku a zase mi mnoho zim vydrží.

Tak je to u všeho. Je to vlídnější jak k přírodě, tak v důsledku i k vaší peněžence. Ale to se vracíme k tomu, že člověk nepotřebuje mít tolik věcí, že vlastně máme doma spoustu zbytečností a že bychom si měli vážit věcí, které máme a slouží nám, a ty, které nám neslouží, bychom měli předat dál někomu, komu sloužit budou. Nebo jim dát nový život a nebo se s nimi prostě rozloučit, aby nám v našich domovech a životech nezabíraly místo. A to je téma na jiný článek.

Určitě máte své tipy, jak se doma chovat udržitelněji či ekologičtěji. Budu ráda, když se o ně se mnou podělíte na mém facebookovém profilu, ať se také inspiruji!

Zero waste photo created by freepik - www.freepik.com