22. 3. 2022 Pořádek v domácnosti

50 známek toho, že máte moc věcí

Málokdo se chce zbavovat svých věcí jen proto, že jich má moc. Máme tendenci si věci nechávat na horší časy, pojíme si věci se vzpomínkami nebo je nám prostě líto se zbavit něčeho, co je zcela funkční \(i když jsme to už roky nepoužili).

Pak ale bojujeme s tím, že se nám špatně uklízí nebo udržuje pořádek, máme pocit, že jsme přehlceni vjemy, nemůžeme najít, co potřebujeme. Většina z vás asi ví, o čem mluvím. Bohužel, nepomůžou na to sebelepší tipy a triky na organizaci. Příliš mnoho věcí prostě zorganizovat a udržet v pořádku nelze.

Já jsem zjistila, že máme moc věcí, když jsme se stěhovali. Nahlásili jsme byt 2+1 a že chceme nechat přestěhovat všechno - nábytek a krabice s věcmi. Stěhováci přijeli s náklaďákem, naplnili ho - a dalších 20 krabic od banánů plných věcí jsme si museli odvozit sami, protože se jim to tam už nevešlo!

Jak jinak tedy můžeme poznat, že máme příliš mnoho věcí?

Trvá vám dlouho uklidit

To je asi jeden z největších benefitů, pokud se vám podaří snížit počet věcí - úklid trvá mnohem kratší dobu, protože nemusíte "menežovat" tolik věcí.

Nejdou zavřít šuplíky

Pokud se vám nevejdou věci do prostor pro ně určených, je na čase jejich množství zredukovat.

Máte doma kelímky, brčka a krabičky od jídla

Tady asi není o čem přemýšlet. To je odpad.

Máte doma hromádky věcí

Hromádky oblečení, hromádky knížek, hromádky dokumentů... Pokud se vám tvoří komínky, hromádky a podobně, pak máte moc věcí.

Máte doma starší věci, i když jste už koupili nové

Přihlaste se, kdo máte doma starší verze mobilních telefonů, které už nikdo roky nepoužil. A nabíječky k nim. Nebo staré nářadí, i když už dávno používáte nové. Nebo jste si koupili nové zimní boty a ty staré stále skladujete, i když jsou děravé a v životě už si je neobujete.

Máte víc než jeden šuplík "na krámy"

V angličtině tomu říkají "junk drawer". Je to takový ten šuplík, ve kterém se hromadí věci bez domova - nůžky, propisky, baterie, gumičky, křída, kapesníčky, nějaký káblík, sáček... Máte ho? Je jasné, že ne všechno bude mít svůj domov, takže já mám v pidikošíku v kuchyni například hadříky na brýle, metr, pár mincí, nezatřízené účty a barvy na vajíčka. Jeden takový šuplík dejme tomu. Ale pokud jich máte dva a více, pak asi máte moc věcí.

Kupujete věci, o kterých jste zapomněli, že už je máte

Praskla vám žárovka, tak běžíte koupit novou, abyste za pár dní zjistili, že jich máte doma deset? Jestli se vám toto stává častěji, asi máte moc věcí.

Cítíte se nepříjemně, když má přijít návštěva

Neohlášené návštěvy pro mě vždycky byly noční můrou! Nejhorší byla mamka, protože když jsem prohlásila klasické "ale mám tady teda trochu binec", tak mi na to řekla "no já ti ho uklízet nebudu". Jestli vás děsí návštěvy a trávíte celý den úklidem kvůli předem ohlášeným návštěvám, možná by stálo za to přehodnotit množství věcí.

Trvá vám dlouho, než se oblečete

Ideální stav je, že všechno oblečení, které máte, má správnou velikost, líbí se vám a cítíte se v něm příjemně. Pokud ale musíte dlouho vybírat, abyste se oblékli podle těchto kritérií, pak je na čase zbavit se oblečení, které nosit nechcete nebo nemůžete.

Musíte přehrabovat, abyste něco našli

Toto platí jak u oblečení, tak u všeho ostatního. Pokud něco hledáte a musíte se prohrabat dalšími věcmi, abyste se k tomu dostali, pak máte moc věcí.

Berete do rukou věci, které nechcete

Sáhnete do poličky, abyste vytáhli krém na obličej. Vytáhnete krém na obličej, ale není to ten, který chcete použít. Tento vám nevoní nebo je třeba prošlý. Pokud se vám podobné věci stávají, pak máte moc věcí.

Musíte udělat místo, aby se něco jiného vešlo

Chcete uklidit knihy, oblečení nebo nádobí, ale nemáte místo, tak musíte něco přesunout, aby se to vešlo?

Nacházíte věci, které jste nevěděli, že máte

Stává se vám, že najdete něco, co jste třeba kdysi používali, ale pak jste to používat přestali a po letech jste to znovu našli?

Nevíte, co vám chodí poštou

Hromadí se vám dopisy a účty a ztrácíte v nich přehled? Zapomněli jste kvůli tomu zaplatit složenku?

Máte místnosti, které nemají účel

Nebo ho mají, ale nedají se k tomu účelu použít. Máte třeba pokoj pro hosty, ale hosty v něm nemůžete ubytovat, protože místnost používáte spíš jako skladiště? Nebo se vám něco podobného stalo s pracovnou a vy kvůli tomu pracujete v obýváku, kde po vás skáčou děti? Pak máte opravdu moc věcí.

Máte na půdě pytle starého oblečení

Oblečení, které na sobě už pár desetiletí nikdo neměl. Nebo ho máte ve starých skříních?

Myšlenka, že byste měli vyndat vše ze skříně, vás děsí

Třeba byste našli poklad! A nebo spíš jen haraburdí či harampádí?

Říkáte si často „co když to budu potřebovat“

Je fajn být zabezpečen pro budoucí potřebu a nemuset kupovat něco nového. Ale řekněte upřímně - kolik z věcí, které si schováváte "pro případ, kdyby", vám leží doma roky a nikdy jste je nepotřebovali? Možná si stanovte časový limit. Pokud jsem na to nesáhla víc než dva roky...

Máte věci, o kterých nevíte, k čemu jsou

Přihlaste se, kdo máte doma kabely, které vůbec nevíte, k čemu patří. Nebo šroubky. Nebo záhadně tvarované nářadí.

Přejete si, abyste měli víc místa, kam dát věci

Tady snad ani nemusím nic dodávat. Nepotřebujete víc místa. Potřebujete méně věcí.

Musíte něco přesunout, abyste si mohli sednout

Pokud před usednutím na sedačku nebo židli musíte něco přesunout, abyste si mohli sednout, pak máte moc věcí.

Můžete říct „nevím, kam to patří“ o víc než dvou věcech

V ideálním světě má všechno svoje místo. A věřte tomu, že toho lze dosáhnout. Nejépe se to dělá, když doma nemáte tolik věcí.

Nevíte, co máte v zadní části ledničky/mrazáku

Někdo se tam vůbec bojí sáhnout, někdo jen nachází roky staré krabičky se záhadným obsahem, který už asi nikdy nebude jíst.

Trvá vám celý den/celý víkend vyprat všechno špinavé oblečení

Tady bych asi řekla, že je fajn si najít systém, kdy budete prát třeba obden, ať se vám to pak nenahromadí. A taky zjistíte, že stejně točíte dokola jen své oblíbené oblečení a všechno ostatní může jít.

Je aspoň 20% šance, že když sáhnete do skříně, vytáhnete něco, co vám nebude

Pokud máte ve skříni tolik oblečení, které neobléknete nebo je vám velké, pak je na čase ho probrat.

Nejste si jistí, kde je zbytek sady

Hledáte víčko ke krabičce nebo krabičku k víčku? Máte jen jednu botu a netušíte, kde je druhá? Žere vám pračka ponožky? Asi máte moc věcí.

Nevíte, co mate pod postelí

Kromě bubáka tam možná máte úložný prostor a v něm...?

Máte výzdobu, kterou jste nepoužili za poslední dva roky

U výzdoby nebo třeba vánočních ozdob je možné, že třeba střídáte každý rok něco jiného. Nastavte si rámec, po jak dlouhé době lze něco považovat za nepoužívané.

Máte makeup nebo šperky, které byste si na sebe v životě nevzali

Šperky můžou mít sentimentální hodnotu, ale makeup, který nepoužíváte, se tak maximálně zkazí.

Říkáte “to nefunguje” vice než 6 měsíců

Pokud máte doma nějaké zařízení, nářadí nebo nábytek, který potřebuje opravit, ale nikdo se k tomu víc než půl roku nemá, pak jste za tu dobu buď už pořídili náhradu nebo to nepotřebujete.

Máte až moc možností a neumíte si vybrat

Toto platí nejen o oblečení. Pokud váháte, co si obléci, jaké boty obout nebo třeba jakou kabelku si vzít, dávejte pozor, abyste neskončili s paralýzou z rozhodování. Zbytečně to zdržuje a pokud zredukujete množství možností na ty, které máte opravdu rádi, pak si vždycky vyberete správně.

Kupujete často věci, do kterých můžete své věci dát

Pokud se snažíte zorganizovat své věci tím, že na ně nakupujete další věci (krabice, koše a pod.), pak máte asi moc věcí a v tom vám bohužel ani sebelepší organizační systém nepomůže.

Vaše auto se nevejde do garáže

Protože tam skladujete věci, kterých máte moc.

Neustále něco ztrácíte

Nevíte, kam jste založili klíče nebo telefon? Chcete pokračovat ve čtení knížky, ale nemůžete ji najít?

Cítíte se doma přehlcení

Nepořádek má negativní vliv na naši psychiku. U nás je poznat, že jsem ve stresu, pokud se najednou začne hromadit nepořádek. A čím větší je nepořádek, tím víc jsem ve stresu.

Těžko se doma pohybujete

Pokud musíte překračovat věci, abyste nezakopli u sebe doma, pak máte věcí opravdu moc.

Trávíte příliš mnoho času zjišťováním, jak věci uklidit nebo zorganizovat

Pokud trávíte víc času sháněním informací o tom, jak uklízet nebo organizovat věci, než samotným úklidem, pak je odpověď, že máte moc věcí.

Máte doma vice než 2 dárky, o které nestojíte

Dárků se zbavuje těžko. Máme pocit viny, protože je to přece dárek. Musíme ho ale skladovat doma, když se nám nelíbí, nestojíme o něj a jen zabírá místo?

Platíte za pronájem skladovacích prostor na svoje věci

Pokud nejste profesionální sběratel, pak platba za pronájem skladovacích prostor na vaše věci naznačuje, že máte věcí moc.

Vaše děti mají hračky, se kterými si nikdy nehrají

Existují studie, které hovoří o tom, že děti si lépe hrají, když mají menší množství hraček. Pokud si vaše děti s hračkami nehrají a vy se jich nechcete rovnou zbavit, pak můžete nechat venku jen některé a například je po týdnu střídat.

Hodně kýcháte nebo kašlete

Pokud se vám na vašich věcech hromadí prach a alergeny, pak je možné, že budete víc kašlat nebo kýchat.

Netušíte, kde začít, pokud byste chtěli začít vyklízet

To asi mluví samo za sebe. Tady je odpověď asi - kdekoliv. Nastavte si časovač na 15 minut a proberte jeden šuplík. A druhý den další. A další a další, až to půjde samo.

Často si přejete strávit čas v krásném hotelovém pokoji, protože mate pocit, že na vás doma všechny věci padají

Design hotelových pokojů je jednoduchý a není v nich příliš mnoho věcí (pokud si je nepřivezeme s sebou). Pokud se doma cítíte tak, že na vás vaše věci padají, pak jich máte příliš mnoho.

Jste velmi kreativní v tom, jak schovat své věci (když má přijít návštěva)

Umíte nacpat všechno své oblečení do skříně během dvou minut? Nebo máte přímo vyhrazenou místnost, kam nahážete všechen nepořádek, než byste ho poklidili, když má přijít návštěva?

Na zemi ve vaší ložnici leží povlečení, deky nebo polštáře

Když v noci potřebujete jít na záchod, zakopáváte o nebo našlapujete přes polštáře nebo deky, které leží na zemi?

Utírání prachu zní jako sisyfovská práce

Pokud máte doma místa, kde prach už ani neutíráte, například na různých "lapačích prachu", pak máte asi moc věcí.

Máte krabice, o kterých netušíte, co v nich je

Třeba vám zůstaly po stěhování a už tam pár let leží a stále jste je nevybalili. Nebo jste jednou uklidili, nastrkali jste věci do krabic a zapomněli jste, že existují.

Nemáte žádný volný povrch, na kterém by se dalo pracovat nebo jíst

Pokud musíte přesunout věci, abyste se mohli najíst nebo abyste mohli pracovat, pak máte příliš mnoho věcí.

Často se doma cítíte roztěkaní

Nepořádek může na náš mozek působit negativně i tak, že se nemůžeme soustředit nebo jsme dokonce zmatení. Pokud se vám toto stává, pak je možné, že máte moc věcí.

Máte pocit, že je nemožné mít místo pro každou vaši věc

Jak jsem již říkala, v ideálním světě by každá vaše věc měla mít své vlastní místo, svůj vlastní domov. Pokud si to však ani nedokážete představit, pak by asi bylo lepší snížit počet věcí, aby se vám pro ně domovy hledaly lépe.

Woman head photo created by wayhomestudio - www.freepik.com