19. 3. 2022 Pořádek v domácnosti

Kouzlo časovače

Ráda bych vám ukázala, že úklid nebo alespoň některé jeho části nemusí trvat tak dlouho, jak bychom si možná mysleli.

Čas můžeme měřit dvěma způsoby: buď si dáme stopky, abychom zjistili, jak dlouho něco trvá, nebo si nastavíme třeba minutku a ohraničíme si činnost konkrétně.

Použijte stopky

Dnes jsem pro vás stopovala, jak dlouho mi trvalo ranní opláchnutí koupelny. Mluvila jsem o něm v článku o ranních a večerních rutinách. Nazvala bych to ranní rutinou pro pokročilé, protože pokud se vaše ráno nese stále ve znamení chaosu, pak je opláchnutí koupelny asi to poslední, na co byste mysleli. Na druhou stranu, třeba zjistíte, že to netrvá zas tak dlouho. A hlavně nejde o detailní umytí koupelny. Jen to tak lehce "očváchnout", aby se tam nehromadily nechutnosti.

Tak schválně: jak dlouho mi trvá postříkat a opláchnout umyvadlo, vanu a záchod (oproti drhnutí usazenin jednou za...)?

(přesně 3 minuty a 50 vteřin)

Nebo ještě lépe, minutku

Minutka je nejlepší přítel zaneprázdněných lidí, kteří potřebují něco uklidit. Nastavte si 5, 10 nebo 15 minut a jměte se uklízet. Možná se budete divit, kolik toho stihnete! Jak dlouho vám bude trvat vyluxovat jednu místnost? Nebo utřít prach?

Nikde není psáno, že musíme dělat každý den všechno. Málokdo má čas pořád jen uklízet. Nádobí se asi nevyhneme, ale na všechno ostatní si můžeme nastavit minutku (někdo na 5 minut, někdo třeba na 15 minut) a věnovat se dalším uklízecím aktivitám. Nejde o to stihnout všechno, ale udělat aspoň něco. Jak zazvoní minutka, je konec uklízení a můžete pokračovat v jiných činnostech. A nebo v úklidu, pokud se vám ještě chce. Ale třeba zjistíte, že těch 15 minut denně vám stačí, aby doma nebyl úplný chaos.

Sand clock photo created by fabrikasimf - www.freepik.com