17. 3. 2022 Pořádek v domácnosti

Ranní a večerní rutina

Přihlaste se, kdo ráno máte co dělat, abyste vůbec stihli vyrazit z domu včas. A přihlaste se, kdo to nemusíte tolik řešit a dáváte si to na pohodu.

Existují dva typy lidí: lidé, co ráno odcházejí z domu (za prací, do školy a pod.), a lidé, co z domu neodcházejí (pracují z domu, jsou v důchodu či na mateřské, pečují o blízkého apod.). A pak jsou dva jiné typy lidí: lidé, co ráno stojí před skříní a neví, co na sebe, hledají věci, které ten den budou potřebovat, a nestihnou se ani nasnídat, a lidé, co mají ráno krásně uspořádané, ví přesně, co si ten den oblečou, udělají si čas na pohodu. Tyto dvě různé "typologie" lidí se překrývají. Mezi lidmi, kteří denně odcházejí z domu, jsou lidé, kteří mají ráno uspořádané, i ti, kteří ne. A naopak.

Pokud patříte mezi ty, kteří ráno řeší, jestli si dnes vzít sukni nebo kalhoty, červené nebo zelené, jestli ráno přemýšlíte, co vás vlastně ten den čeká a hledáte plavky nebo tenisovou raketu, pak tento článek je pro vás.

Únava z rozhodování

Existuje něco, čemu se říká únava z rozhodování nebo dokonce rozhodovací paralýza. Název vypovídá sám o sobě. Člověk za den musí učinit stovky minirozhodnutí: Co si dnes obléknu? Co budu jíst? Co budu vařit? Předjedu to auto? Stihnu dnes nakoupit? A pak samozřejmě je potřeba rozhodovat důležité věci v práci i v životě. Pokud máme příliš mnoho možností na výběr, může dojít právě k únavě nebo až paralýze z rozhodování.

Osobně jsem nikdy nebyla organizovaný člověk (v práci dejme tomu, ale jak přišlo na domácnost a osobní život, peklo a prokrastinace). Dodnes na mě nefungují poučky typu "napočítám do tří a pak se zvednu a půjdu něco dělat". Napočítám do tří a pořád sedím jak brambora. Ale podařilo se mi zvládnout ranní a vlastně i večerní rutinu. Obě spolu úzce souvisí a budou se lišit pro lidi, kteří ráno odcházejí z domu, a pro ty, kteří doma zůstávají. Pro ty první bude důležitá večerní rutina a pro ty druhé ta ranní.

Večerní rutina

Nechci teď mluvit o čištění zubů, odličování a padesáti pročesání vlasů kartáčem. Mám na mysli aktivity, které uzavřou dnešní den a nachystají nás na ten zítřejší. Je fajn uzavřít den tím, že po večeři umyju nádobí a dám kuchyň do takového stavu, abych ráno, když přijdu, nemusela hledat čistý nůž nebo hrnek. Je to moc příjemný pocit, přijít ráno do uklizené kuchyně! :-)

Stejně tak si můžete nastavit minutku na deset nebo patnáct minut a zapojit rodinu do rychloúklidu. Nemusíte chodit s prachovkou, ale můžete poklidit hračky a knížky, nahromaděné dokumenty, posbíráte oblečení... Uvidíte, co všechno stihnete během několika minut, obzvlášť, když zapojíte kolemjdoucí!

A v neposlední řadě, zvlášť pokud patříte mezi ty, kdo ráno odcházejí z domu, si můžete nachystat vše, co budete potřebovat další den. Oblečení, šperky, klidně svačinu a pokud vás čeká něco, na co budete potřebovat zvláštní vybavení, nebo pokud děti mají třeba zítra tělocvik, nachystáte si vše ke dveřím a ráno jako když najdete.

Osobně jsem mix - sice pracuji z domu, ale ráno vezu dceru do školky. Proto jí batůžek chystám večer. Sobě i jí oblečení chystám už v průběhu předchozího dne, protože nemusím čekat na večer. Večer jen košík s nachystaným oblečením přenesu do obýváku, kde se ráno převlékáme.

Ranní rutina

Naše ranní i večerní rutiny se samozřejmě liší. Pro ty, kteří zůstávají doma, je ranní rutina důležitější než ta večerní. Jestli jste někdy slyšeli o systému FlyLady, ten doporučuje v rámci ranní rutiny se vždy převléct (ať nestrašíme celý den v pyžamu, to je pak člověk extrémně neefektivní), dámy se mohou i přimalovat, pokud jsou na to zvyklé, v podstatě jako kdyby člověk odcházel z domu.

Co se doporučuje a co dělá doma příjemnou atmosféru, je ustlat postel. Nemusí to být nijak tip ťop, ale udělá to velký rozdíl v tom, jak člověk domov vnímá.

Jestli jako já bojujete s přeplněným košem na prádlo, nacpěte pračku každý druhý den a buď dejte prát rovnou nebo pokud můžete, nastavte časovač na dobu, kdy víte, že budete mít čas prádlo pověsit (pokud tedy nevládnete sušičkou).

Největším objevem pro mě a jednou z velkých úlev pro případy, že přijde neohlášená návštěva, je denní opláchnutí koupelny. Mytí koupelny je jedna z mých nejmíň oblíbených aktivit vůbec, ale tím, že ji denně opláchnu, se nikde nehromadí nechutnosti a vše, včetně záchoda, je pořád čisté!

Není potřeba používat žádnou chemii, stačí dát do rozprašovače hrnek octa, půl hrnku teplé vody a 20 kapek esenciálního oleje (třeba levandule, eukalyptus nebo tea tree oil) a postříkat umyvadlo, sprchu/vanu a záchod a pak vše setřít mokrým hadrem z mikrovlákna (na "vůni" octa se dá zvyknou a je to velmi levná a účinná dezinfekce a rozbíječ vodního kamene - používám ho často, i místo aviváže, takže jsem teď sehnala kanystr s 10 l bílého octa za 200 Kč, opravdu doporučuji).

Hrnek octa, půl hrnku vody, 20 kapek esenciálního oleje a jakou to udělá parádu!

Celá akce netrvá déle než pět minut a už nikdy nebudete muset řešit mytí záchoda nebo umyvadla před příchodem návštěvy, protože budou umyté každý den.

Jak bych to dnes shrnula... Vnést si do života trochu řádu nikdy nemůže uškodit. Je zbytečné se snažit překopat si život od základu. Stačí začít pomaličku. Například si začnu večer chystat oblečení na další den. Když mi to bude po týdnu vyhovovat, přidám si třeba, že si nachystám i svačinu. Pak si časem přidám, že ráno začnu stlát. A než se nadějete, máte každý den ráno umytý záchod. No neberte to! :-)